TDB6HK180N16RRB11BPSA1
Berton Electronics Limited
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
TDB6HK180N16RRB11BPSA1
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Voltage - Off State : 1.6 kV
Series : -
Mfr : Infineon Technologies
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 2 V
Operating Temperature : 175°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 100 mA
Structure : Bridge, 3-Phase - SCRs/Diodes - IGBT with Diode
Package / Case : Module
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 1600A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) : 220 mA
Base Product Number : TDB6HK
Number of SCRs, Diodes : 3 SCRs, 3 Diodes
Description : LOW POWER ECONO AG-ECONO2B-411
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Contact Now
SCR Module 1.6 kV Bridge, 3-Phase - SCRs/Diodes - IGBT with Diode Chassis Mount Module